Vysoce flexibilní vodou ředitelný jednovrstvý systém

Vodou ředitelný vypalovací lak v segmentu funkčního nábytku

 

Lakování kovového nábytku, např. do kanceláří, se zpravidla provádí práškovými barvami, mokrými laky nebo elektrolaky. V mnoha případech se lakovací techniky kombinují, přičemž je kladen odpovídající důraz na soulad systémů ve stupni lesku, povrchu a odstínu.

V oblasti mokrých laků se používají často rozpouštědlové vypalovací systémy. Z tohoto důvodu vzešla u FreiLacke základní myšlenka vyvinout odpovídající vypalovací systém na vodní bázi. Ústředním motivem myšlenky na systémový lak, který bude splňovat vysoké požadavky na optický vzhled a povrch, byla možnost sériového zpracování moderního vypalovacího systému, jenž ctí požadavky na ochranu životního prostředí. Pro vývoj odpovídajícího vypalovacího systému na vodní bázi získal FreiLacke projektového partnera z oboru kovového nábytku. Jako příklad povedeného uvedení nového systému do praxe popisujeme přeměnu u německého výrobce kovového nábytku.

Definice zadání

Spolu s Mauser Einrichtungssysteme GmbH & Co. KG z Korbachu, firmou ze skupiny Vauth-Sagel, byl postaven FreiLacke před výzvu najít náhradní řešení místo doposud používaného rozpouštědlového lakování.

Byly ujednány následující stěžejní podmínky:

  • Redukce VOC o 70 procent.
  • Vynikající shoda s používaným elektromáčecím lakem.
  • Výrazné zvýšení flexibility u zvláštních odstínů.

Vlastnosti

Systémová řada FREIOTHERM-Hydro-Lak WO1890H byla vyvinuta speciálně pro průmysl kovového nábytku a splňuje všechny požadavky v oblasti nábytkového a kancelářského zařízení. Centrální veličinou pro stanovení profilu požadavků byla DIN 68861. Tak mohly být splněny všechny požadavky beroucí zřetel na mechanickou a chemickou náročnost jako např.:

  • Odolnost proti poškrábání
  • Odolnost proti chemické zátěži
  • Odolnost proti otěru

Optimalizace bilance VOC

Cílem zavedení byla výrazná optimalizace bilance VOC. Zavedením systémové řady FREIOTHERM-Hydro-Laku WO1890H se podařilo zredukovat obsah VOC o více než 75 procent.

Rozmanitost odstínů v malých sériích

Důsledným rozvojem systémové řady WO1890H byla vytvořena pro splnění požadavků na výraznou četnost různých odstínů systémová řada WO1860H. Pomocí tohoto systému je možné přímo v místě míchat lak v dalších odstínech RAL, NCS a jiných plnoautomaticky a ve stejné kvalitě i v těch nejmenších množstvích. Tak lze dosáhnout při velké různorodosti odstínů v malých sériích výrazné optimalizace.

Řešení systémového laku: dvě lakovací metody = jeden výsledek

Další výraznou vlastností je u firmy Mauser shoda povrchu mokrého laku s povrchem z elektromáčecího procesu. Zde se uplatnila kompetence systémových laků firmy Freilacke.

Výsledkem u firmy Mauser jsou povrchy, které splňují nejvyšší nároky v oblasti lakování kovového nábytku a to nanejvýš moderní lakovací metodou používající lakovací roboty. V kombinaci s povrchy elektromáčecí metodou vzniká vysoce kvalitní nábytek v precizně jednotné optice s ohledem na odstín, stupeň lesku a povrch.

Jiný příklad uplatnění v oblasti kovového nábytku kombinuje se stejně vynikajícím výsledkem vodou ředitelný jednovrstvý systém WO1890H s elektromáčecím lakem a práškem. Tak lze získat dokonce se třemi lakovacími metodami zcela shodný výsledek.

Fazit

Zavedením jednovrstvého systému WO1890 se FreiLacke podařilo představit nanejvýš úsporné vodou ředitelné lakovací řešení pro oblast kovového nábytku, které je výjimečné díky své kvalitě dosaženého povrchu a výbornou schopností systémově ladit s prášky a elektrolaky.